Leven met Colitis Ulcerosa

Colitis Ulcerosa is een ziekte die niet meer overgaat en die we ook niet kunnen genezen. Daarom kom je regelmatig voor controle naar het ziekenhuis.

Controles volwassenen

Je hebt regelmatig een afspraak voor controle. Hoe vaak dat is, hangt af van de klachten, de ernst en de plaats van de ontstekingen. En van welke medicijnen je gebruikt. Volwassen hebben meestal 1 of 2 controles per jaar. Die gaan hiervoor naar de polikliniek Buik in het UMCG.

Prikken in de regio

Bloedprikken kan op de prikpoli in het UMCG of op een UMCG-priklocatie in de regio. Via een link die we sturen via mijnUMCG kun je zelf een afspraak maken bij een van de priklocaties in de regio. Wij kunnen dit ook voor je doen. Dat doen we dan vaak samen tijdens de online controles.

In plaats van een telefonische afspraak kunnen we ook een e-health-afspraak maken. Dat is een online controle via het programma IBD Coach. Zo kunnen we het verloop van de ziekte en mogelijke bijkomende problemen in de gaten houden.

IBD-coach

Met de IBD-coach kun je je ziekte ook zelf in de gaten houden. Dit computerprogramma werkt via een website of een app. Zolang de uitslagen goed zijn en je geen klachten hebt, hoef je verder geen contact op te nemen met het IBD Centrum. Je krijgt dan bericht dat de MDL-arts naar de gegevens gekeken heeft en dat er geen bijzonderheden zijn.

Als de uitslagen of antwoorden reden geven voor verder onderzoek of een gesprek, maken we een afspraak op de polikliniek of bellen we je.

Heb je klachten, bel ons dan zo snel mogelijk. Je kunt dan het beste bellen naar het telefonisch spreekuur van het IBD-team.

Controles kinderen

Kinderen tot 18 jaar hebben meestal 3 tot 4 controles per jaar. Die gaan naar het Beatrix Kinderziekenhuis. Soms kunnen controles ook thuis. Dan doe je een thuismeting en vul je een vragenlijst in.

Voor tussentijdse controles kunnen we ook bellen. Je hoeft dan niet naar de polikliniek te komen. Vaak vragen we je dan wel om van tevoren bloed te laten prikken. Dit hangt af van jouw situatie en de medicijnen die je gebruikt.

Transitiespreekuur

Tot je 17e ga je voor behandeling naar de kinderkliniek in het Beatrix Kinderziekenhuis. De transitieverpleegkundige overlegt met jullie in welk ziekenhuis je behandeling het beste door kan gaan. Dit kan een ziekenhuis dichter bij jou in de buurt zijn. Of het UMCG. We leren je in het transitiespreekuur ook om zelf met jouw darmziekte om te gaan.

De Flarometercontrole

Met de Flarometer kun je thuis zelf je darmziekte in de gaten houden. De test meet hoeveel eiwit er in je poep zit. Dat zegt iets over hoe erg de ontsteking is.

De uitslag zie je via een app op je smartphone. Daarnaast vul je thuis een korte vragenlijst in via mijnUMCG. De Flarometercontrole is een veilige methode om de darmziekte te controleren. Je IBD arts of verpleegkundig specialist kan de mogelijkheden met je bespreken.

Nog vragen?

Volwassenen

Volwassenen kunnen bellen naar polikliniek Buik op het telefoonnummer (050) 361 92 59. Dat kan van maandag tot en met vrijdag, tussen 8.00 en 16.30 uur.

Kinderen

Kinderen en hun ouders kunnen bellen naar het secretariaat kinder-MDL op het nummer (050) 361 26 51. Dat kan van maandag tot en met vrijdag tussen 8.00 en 16.30 uur. Je kunt ook een bericht sturen via mijnUMCG of een e-mail naar [email protected].

Heeft deze informatie je geholpen?