Dilatatie slokdarm: oprekken vernauwing slokdarm en maaguitgang

Deze behandeling doen we bij mensen die een vernauwing in de slokdarm of in uitgang van de maag hebben. Dit heet ook wel een dilatatie. Na de dilatatie kan voedsel weer makkelijker naar de maag of dunne darm.

Een vernauwde slokdarm of uitgang van de maag behandelen we door het te smalle stuk slokdarm of maag op te rekken.

Vernauwing van de slokdarm

Als er een vernauwing in de slokdarm zit, dan is die op een bepaalde plek te nauw. Eten kan dan niet goed zakken en blijft in de slokdarm hangen. Soms kan de slokdarmsluitspier niet goed ontspannen. Dit is de spier tussen uw slokdarm en maag. Dan kan voedsel er niet goed langs de maag in.

Vernauwing in de uitgang van de maag

Soms zit de vernauwing in de uitgang van de maag. Daar gaat voedsel van de maag naar de dunne darm. De maaguitgang heet ook wel de pylorus. Als de vernauwing op deze plek zit, kunnen mensen pijn hebben, benauwd of misselijk zijn.

Eerste gesprek

Uw arts of specialist kan u voor deze behandeling verwijzen naar het Endoscopiecentrum. Tijdens het eerste gesprek krijgt u uitleg over de behandeling. De arts bespreekt met u welke sedatie u krijgt tijdens de behandeling. U merkt dan weinig van de behandeling. Bent u (misschien) zwanger? Vertel dit tijdens de afspraak aan de arts.

De behandeling stap voor stap

  1. U krijgt u een afspraakbrief en informatie van ons. Daarin staat hoe u zich op de behandeling voorbereidt. Bijvoorbeeld of u nog mag eten en drinken van tevoren. En soms moet u stoppen met bepaalde medicijnen.

    Als u in het UMCG bent opgenomen, vertelt de verpleegkundige u over de behandeling en hoe u zich hierop voorbereidt. U krijgt dan ook informatie die u kunt nalezen.

    Door de sedatie kunt u na de behandeling niet alleen naar huis. Vraag iemand die u thuis kan brengen. We kunnen ook een taxi voor u bellen.

  2. Voor deze behandeling gaat u naar het Endoscopiecentrum. Kunt u niet komen? Bel ons dan zo snel mogelijk. Het telefoonnummer staat hieronder en in de brief.

    Bent u al opgenomen in het UMCG? Dan brengt de verpleegkundige u naar het Endoscopiecentrum.

  3. Een verpleegkundige haalt u op en brengt u naar de ruimte waar we de voorbereiding voor het oprekken van de slokdarm of de maaguitgang doen. U kunt daar ook nog vragen stellen als u die heeft.

    Dan gaat u naar de behandelkamer. U krijgt een sensor op uw vinger. Dit is een soort knijpertje. Zo meten we de hartslag en het zuurstofgehalte in het bloed. De behandeling gaat via de mond en keel. Daarom slikt u eerst een lepel met verdovende gel door. Als u goed kunt slikken, krijgt u een drankje tegen schuimvorming in de maag. Als u een kunstgebit heeft, doet u die uit. U krijgt een bijtring in de mond om uw gebit te beschermen.

    U krijgt een infuus in de arm of hand. Hierdoor krijgt u sedatie. Daar wordt u slaperig van. U merkt dan weinig van de behandeling.

    Eerst een gastroscopie

    Dilatatie van de slokdarm en maaguitgang begint met een gastroscopie. Via de mond brengen we een endoscoop naar de vernauwing in de slokdarm of maag toe. De beelden die de camera maakt, zien we op een beeldscherm. Zo bekijken we de vernauwing.

    Oprekken van de slokdarm met een flexibele buis

    Door de endoscoop schuiven we een dunne metalen draad via de slokdarm in de dunne darm. Dan halen we de endoscoop weer uit de keel. Soms kunnen we met de endoscoop niet langs de vernauwing. Dan gebruiken we röntgenfoto's om de draad langs de vernauwing te krijgen.

    Via de draad plaatsen we een flexibele buis in de slokdarm. De buis heet ook wel een Savary dilatator. Deze buis rekt de slokdarm op. Om de slokdarm wijder te maken, zijn meestal meerdere buizen nodig die steeds iets dikker zijn. De buizen zijn tussen de 6 en 20 mm dik. Het oprekken van de slokdarm kan vervelend voelen.

    Het oprekken zelf duurt ongeveer 5 minuten. De hele behandeling duurt ongeveer 30 minuten.

    Oprekken van (de sluitspier van) de slokdarm met een ballon

    Via de endoscoop plaatsen we een dunne flexibele metalen draad tot in de maag. 

    Via de draad plaatsen we een soort ballonnetje in de slokdarm. We brengen de ballon naar de plek van de vernauwing. Dit ballonnetje blazen we op met lucht of met water. We gebruiken soms röntgenfoto's tijdens de behandeling om uw organen goed te zien.

    Het oprekken kan vervelend voelen. Als het oprekken klaar is, zuigen we  de ballon leeg en halen we de ballon weg.

    Het oprekken zelf duurt ongeveer 5 minuten. De hele behandeling duurt ongeveer 30 minuten.

    Oprekken van de uitgang van de maag

    Via de endoscoop plaatsen we een ballon in de maaguitgang. We vullen de ballon langzaam met lucht of water. Zo rekken we de te smalle maaguitgang op. Dit kan vervelend aanvoelen. We gebruiken meestal röntgenfoto's tijdens de behandeling om de organen goed te zien. Als het oprekken klaar is, zuigen we de ballon leeg en halen we de ballon weg.

  4. Als u een verdoving heeft gehad, gaat u na de behandeling eerst naar de uitslaapkamer. We houden in de gaten hoe het met u gaat. Daar blijft u 1 tot 2 uur. Zodra het goed met u gaat, kunt u naar huis. Zonder verdoving kunt u meteen na de behandeling naar huis.

    Soms zijn er een paar behandelingen nodig om de vernauwing weg te halen. U krijgt daarvoor nieuwe afspraken.

  • Een oprekking is een veilige behandeling. Maar bij elke behandeling kunnen er achteraf problemen zijn. Ook als de behandeling zelf goed is gegaan. Deze problemen noemen we complicaties. Bij een vernauwing kan door de oprekking een scheurtje in de slokdarm ontstaan. Dit komt niet veel voor.

    Wanneer bellen?

    Bel ons als:

    • u koorts heeft, hoger dan 38°C
    • u erge pijn heeft die niet over gaat, ook niet met een paracetamol
    • bloed overgeeft
    • u zwarte, teerachtige ontlasting heeft

    Bel van maandag tot en met vrijdag tussen 8.00 - 12.30 uur naar het Endoscopiecentrum, op telefoonnummer (050) 361 23 66.

    Bel buiten deze tijden het algemene nummer van het UMCG, (050) 361 61 61. En vraag naar de arts maag-, darm- en leverziekten die dienst heeft.

Bijwerkingen en risico's

Een oprekking is een veilige behandeling. Maar bij elke behandeling kunnen er achteraf problemen zijn. Ook als de behandeling zelf goed is gegaan. Deze problemen noemen we complicaties. Bij een vernauwing kan door de oprekking een scheurtje in de slokdarm ontstaan. Dit komt niet veel voor.

Wanneer bellen?

Bel ons als:

  • u koorts heeft, hoger dan 38°C
  • u erge pijn heeft die niet over gaat, ook niet met een paracetamol
  • bloed overgeeft
  • u zwarte, teerachtige ontlasting heeft

Bel van maandag tot en met vrijdag tussen 8.00 - 12.30 uur naar het Endoscopiecentrum, op telefoonnummer (050) 361 23 66.

Bel buiten deze tijden het algemene nummer van het UMCG, (050) 361 61 61. En vraag naar de arts maag-, darm- en leverziekten die dienst heeft.

Tips voor thuis

  • Drink geen alcohol op de dag van de behandeling
  • Drink in de middag na de behandeling alleen heldere vloeibare dranken. In de avond kunt u weer vloeibaar voedsel eten (zoals gepureerde soep, vla of yoghurt)
  • Maal of pureer uw eten de dag na de behandeling. Vanaf de dag hierna kunt u weer normaal eten als het goed gaat
  • Neem slokjes koud water als uw keel na de behandeling gevoelig is
  • Neem een paracetamol als u pijn heeft in uw slokdarm of keel na de behandeling. De pijn gaat meestal binnen 2 dagen weg
  • Na het oprekken van de sluitspier van de slokdarm, komt soms (zure) maaginhoud omhoog naar de slokdarm. Maagzuurremmers kunnen dan helpen. Uw behandelend arts kan deze voorschrijven

Heeft u nog vragen?

U kunt het Endoscopiecentrum bellen van maandag tot en met vrijdag, tussen 8.00 en 12.30 uur.

Heeft deze informatie je geholpen?