Siaalzuur in urine

Trefwoorden

metabool, screening, lysosomale, siaalzuur, stapelingsziekten, vrij siaalzuur.

Klinisch doel

Bij verdenking op een een defect in het metabolisme/transport van vrij siaalzuur; sialurie, Salla disease en Infantile free Sialic acid Storage Disease (ISSD)

 

Bij de ziekte van Salla en Infantile free Sialic acid Storage Disease (ISSD) stapelt vrij siaalzuur in het lysosoom als gevolg van een defect in het transportereiwit dat siaalzuur uit het lysosoom transporteert. Bij sialurie stapelt vrij siaalzuur in het cytoplasma door een defect in de feedbackremming van de siaalzuursynthese.

Analysemethode

LC-MS/MS

Profielinformatie

De bepaling van vrij siaalzuur vindt gelijktijdig plaats met de kwalitatieve bepaling van oligosacchariden met LC-MS/MS.

  • Minimaal volume

    550 ul

    Bewaaropmerking

    Urine gevroren bewaren.

  • Insturen mogelijk

    Normaal: urine : 7 dagen per week, 24 uur per dag

    Bepalingsfrequentie

    Normaal: urine : 1x per 3 weken

    Rapportage

    Normaal: urine : na ca. 4 weken

  • Formulier voor download op internet

    Aanvraagformulier Metabole Ziekten Basisdiagnostiek

    Materiaalgroep

    urine

    Benodigd materiaal

    Bij voorkeur min. 10 mL urine in een Urinebuis rondbodem 11 ml, of conisch 9.5ml 211204


    Opmerkingen

    Aanvragen voor metabool onderzoek basisdiagnostiek graag orderen via het patiëntendossier EPD. Voor externe aanvragers is een aanvraagformulier beschikbaar. Het 'Aanvraagformulier Metabole Ziekten Basisdiagnostiek' is hierboven te downloaden onder 'aanvraag specificaties' of te verkrijgen via het secretariaat van het laboratorium metabole ziekten.

  • Afdeling

    Laboratoriumgeneeskunde

    Laboratorium

    Metabole ziekten

    Laboratoriummanager

    A. Timmer
    via secretariaat Laboratorium Metabole Ziekten

    [email protected]

    Klinisch Chemicus

    Mw. Dr. M.R Heiner-Fokkema

    Klinisch Chemicus

    Dr. J. Groen

    Klinisch Chemicus

    Dr. R.G.H.J. Maatman

    Verzendomstandigheden

    Urine gevroren verzenden

    Monsterreceptie

    Centrale monsterreceptie

    tel.: (050 36)18040

    Verzendadres

    UMCG
    Postbus 30001
    9700 RB  Groningen

    Secretariaat Metabole ziekten

    tel.: (050 36)13295

    Email: [email protected]

    Verzendadres

    UMCG
    Laboratorium metabole ziekten
    Huispostcode EA60
    Postcode 30001
    9700 RB
    Groningen

    Kwaliteitssysteem geïmplementeerd

    KG.DIAG.05 (M078)
  • Referentiewaarden

    Vrij siaalzuur wordt kwantitatief gerapporteerd in umol/mmol kreat. De referentiewaarden worden gerapporteerd bij de uitslag. Een afwijkende uitslag wordt tevens becommentarieerd. 

    Achtergrondinformatie

    Eigen referentiewaarden onderzoek 2020.

  • Wijzigingsinformatie

    De bepaling van vrij siaalzuur en oligosacchariden in urine wordt per 10-8-20 uitgevoerd met behulp van LC-MS/MS. Hiermee worden de bepalingen met dunne laag chromatografie vervangen.

    De bepaling met LC-MS/MS is van hoge kwaliteit, vooral bij licht verhoogde excreties van vrij siaalzuur is de diagnostische waarde hoger dan met de voorgaande methode. Tevens is de methode specifieker tov de bepaling met dunne laag chromatografie. Een bijkomend voordeel is dat er voor de bepaling niet meer 1200 ul urine, maar slechts 50 ul urine noodzakelijk is.

     

    Aanmaakdatum

    11-08-2020 11:53:15

    Laatste wijzigingsdatum

    21-05-2025 16:42:42